درآمد میلیونی از کلیک‌های زیرزمینی

ما هم وقتی خبر درآمد روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی یک کانال تلگرام را شنیدیم باور نکردیم، وقتی خرید و فروش صفحات اینستاگرام را آن هم با قیمت‌های نجومی دیدیم فقط کنجکاو‌‌تر شدیم. عجیب‌تر که الان چندین سایت فعال وجود دارد که صفحات اینستاگرام، کانال تلگرام و فیس‌بوک و گروه شبکه‌های ارتباطی را خرید و فروش می‌کنند، فالور، لایک و عضو خرید و فروش می‌کنند و چنان از ثبت سفارش و تحول فوری در بسته‌های فروش خود نوشته‌اند که گویا سال‌هاست به این تجارت مشغول هستند، کمتر‌کسی تجارت میلیونی این کسب‌وکارهای نوظهور را جدی می‌گیرد، اما واقعیت دارند و هستند.

کافیست در گوگل جستجو کنید “خرید و فروش صفحات اینستاگرام” و.. سایت‌ها و آگهی‌های جالبی را خواهید دید، حتی به شرکت‌هایی می‌رسید که نمونه کامل یک سازمان پیشرفته هستند با پشتیبانی و خدمات کامل برای خرید فروش فالور! گویا کارچاق‌کن های اطراف برخی از سازمان‌ها و شرخرهای اطراف دادگستری‌ها حالا بروز‌ شده‌اند و به اینترنت آمده‌اند، آن‌هم با کلاس کاری بالاتر. استعلام قیمت و درآمد آن‌ها هم سخت نیست. شما سفارش دهید و در کمتر از ۲۴ ساعت یک گروه وایبر، کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام با ۱۰ هزار دنبال کننده تحویل بگیرید!

یک حقیقت نه‌چندان خوشایند!

اگر تعداد زیادی آدم به صورت تمام وقت به این فعالیت مشغول هستد، یک حقیقت نه‌چندان خوشایند در پس این داستان نهفته است و آن هم تقاضا است. پشت هر تقاضا هم یک نیاز و پشت هر نیاز در تجارت، گردش مالی و درآمد هست. آیا شرکت‌ها و بسیاری از سایت‌های معتبر، لازم است که برای کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام خود مخاطب بخرند! آخر این سیاه‌نمایی به کجا خواهد انجامید؟ فروردین همین امسال بود که سایت الکسا بسیاری از سایت‌های متقلب رتبه ایرانی را جریمه کرد. در میان آن‌هاس سایت‌هایی با رتبه‌های زیر ۲۰۰ ایران وجود داشت که ناگهان به رتبه بالای ۵ هزار نزول کردند. سایت‌هایی که مدت‌ها بود هر بنر خود را چند میلیون تومان به سفارش دهنده قالب می‌کردند.

زمانی با اوج گرفتن شبکه‌های ماهواره‌ای، تبلیغات عجیب و غریب محصولات آن‌ها به دنیای رسانه‌های این‌طرف هم کشیده شد. اوایل کسی گردش مالی و فروش آن‌‌ها را جدی نمی‌گرفت، حتی پس از برخی افشاگری‌ها در خصوص این‌که این کفش یا کرم یا قرص در بهترین حالت اگر مضر نباشد، خودش یک محصول ساده و معمولی است و معجزات ذکر شده را هرگز نمی‌تواند انجام دهد، باز انگشت‌ اتهام تنها به سمت رسانه‌ها‌ و فروشنده‌ای گرفته شد که از ابتدا مشخص بود قصدش کلاهبرداری است، اما هیچکس نگفت جوان ایرانی‌ با تحصیلات دانشگاهی چرا صدها ‌هزار تومان برای تهیه دارویی هزینه می‌کند که در ۳۰ سالگی قدش را بلندتر کند یا دماغش را کوچکتر! هیچ کس نگفت پشت چنین خرید‌هایی چه طرز فکر و باوری وجود دارد؟

این قصه سر دراز دارد

بازارهای سیاه و زیرزمینی همه جای دنیا وجود دارد، اما گویا در ایران شاخه و رشته نمی‌شناسد، باید همه چیز خرید و فروش شود، مثل بلیط‌ استادیوم آزادی، ضامن وام، رفع برگشتی و سوء اثر، حواله‌های خارج از نوبت ، لیست ایمیل، گواهی مدیریت کیفیت ایزو ، برگه استعلاجی برای مرخصی و غیبت، انواع تحقیق آماده و پایان‌نامه، معاینه‌فنی، بسته درآمد اینترنتی در ۷ روز و.. حالا هم فالور و طرفدار آماده برای شما در شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی! بدون شک متقلب و بازنده واقعی این داستان کسی نیست که این خدمات نه‌چندان عجیب را می‌فروشد، بلکه کسی است که این خدمات را می‌خرد و اگرچه در ظاهر تصور می‌کند که دارد میانبر می‌زند. یکی از سایت‌های فروش فالور و مخاطب به صراحت در آگهی خود نوشته بود “وقت و هزینه خودتان را بیهوده صرف تولید محتوا و اشتراک‌گذاری نکنید!”

چند نکته مهم و ضروری:

اول: حجم مخاطب و تقاضای بسیار زیادی که برای این سیاه‌نمایی وجود دارد اگرچه اقلیتی را به نان و نوا می‌رساند اما حبابی است که دیر یا زود خواهد ترکید. اگر در دنیای واقعی دلایل زیادی دارید که نباید به عنوان یک کارچاق کن وسط پیاده‌رو یا دلار فروش کنار خیابان به آینده کسب‌‌وکار خودتان نگاه کنید، پس همان دلایل هم کافیست که به این مدل کسب‌وکار، علی‌رغم درآمد کاذب آن اعتماد نکنید.

دوم: مشتریان و مخاطبان واقعی امروز بسیار باهوش‌تر و فهمیده‌تر از چیزی هستند که تصور می‌کنیم. صادقانه ارزش واقعی خلق کنید، شک نداشته باشید افراد زیادی این را خواهند فهمید. ۱۰۰ نفر مخاطب واقعی سایت یا گروه شما، به مراتب ارزشمندتر از ۱۰ هزار مخاطب کاذب است، چرا که اگر فردا یکی از شکبه‌های مجازی مسدود شد یا تغییر کرد، همان ۱۰۰ نفر هر جای دیگری که باشید باز دنبال کننده ارزش‌های شما خواهند بود.

سوم: در صورتی‌که نیاز به تبلیغات و بازاریابی در رسانه‌های اینترنتی و مجازی دارید بدانید باید بین تعدا مخاطب، کیفیت محتوا، تخصص و قدرت تاثیرگذاری آن رسانه، تعادل و تناسب برقرار باشد. تبلیغات و بازاریابی یک علم است. یک علم ضروری برای هر کسب‌وکار، پس آن را بیاموزید و تجربه کنید تا تعادل و تناسب ذکر شده را بتوانید تشخیص دهید

درآمد میلیونی از کلیک‌های زیرزمینی